Αγωνιστής του 1821 Καταγόταν από την Ήπειρο. Ήταν αδελφός της Κυρα – Βασιλικής, γυναίκας του Αλή Πασά. Πριν από την Επανάσταση υπηρέτησε στην αυλή του Αλή και μάλιστα χρησιμοποιήθηκε από αυτόν για τις συνεννοήσεις του με τους Πελοποννησίους, καθώς την εποχή εκείνη ο πασάς, των Ιωαννίνων καταδιωκόταν από το Σουλτάνο. Ως το τέλος του 1821 πολέμησε τα σουλτανικά στρατεύματα με γενναιότητα, αλλά τελικά αιχμαλωτίστηκε από άντρες του Χουρσήτ και, για να τον ελευθερώσουν, τους έδωσε πολύτιμες πληροφορίες για την εκπόρθηση των Ιωαννίνων. Το 1822 πήγε στη Δυτική Ελλάδα όπου πήρε μέρος σε πολλές επιχειρήσεις. Κατά την πολιορκία του Μεσολογγιού κατηγορήθηκε ότι βρισκόταν σε επαφή με τον εχθρό, αλλά τελικά κατόρθωσε να αποδείξει την αθωότητά του και αποκατάστησε τη φήμη του. Αργότερα, επί Καποδίστρια, πολέμησε κάτω από τις διαταγές του Τσωρτς για την ανάκτηση της Ρούμελης. Πέθανε στην Αθήνα το 1840 με το βαθμό του στρατηγού. Τα οστά του μεταφέρθηκαν στο Μεσολόγγι και τάφηκε στον κήπο των Ηρώων.